Før kampen: Molde - Viking

Mandag kveld venter det som kanskje er Eliteseriens tøffeste oppgave, i det som blir siste seriekamp på nærmere en måned for de mørkeblå. (Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB Scanpix)

Annonse:

Kampen mot Stabæk torsdag ble minnerik. Etter en førsteomgang som best kan beskrives som en stillingskrig, gikk Viking ut i hundre etter pause. Aggressive og offensive vartet de opp med flere flotte angrep, og tre av dem resulterte i mål.

Bjarne Berntsen beskrev scoringene som "mål etter vårt hjerte". Det var spillere som truet bakrom, presise pasninger, korte som lange, hurtighet og resolutte avslutninger. Det var vakkert. Det var mål som engasjerer og begeistrer. 

Og bakover, bakover var det solid nok en gang, med fare for å høres repeterende ut. Tord Johnsen Salte spilte kanskje sin beste kamp så langt i år, og Adrian Nilsen Pereira leverte igjen en god prestasjon i det som bare var hans tredje eliteseriekamp fra start. 

Det kan ikke være mange høyresider i Eliteserien som er bedre enn Vikings, med Zymer Bytyqi og Sondre Flem Bjørshol. Det to virker å ha funnet tonen, noe det blir god musikk av.

Men man må heller ikke glemme publikum oppi det hele, som sørget for den deilige rammen spillerne fikk male kampbildet sitt inni: rett og slett nydelig!

Tommy Høiland møter klubben han ble serie- og cupmester med mandag. Foto: Sander Selsvik Jacobsen
Tommy Høiland møter klubben han ble serie- og cupmester med mandag. Foto: Sander Selsvik Jacobsen

Må holde tett

Men 16. mai 2019 er historie. Nå venter det som vel må sies å være den tøffeste oppgaven i Eliteserien om dagen, nemlig Molde borte.

Det var en typisk arbeidsseier. Stavanger-laget vant etter helhjertet innsats av samtlige spillere.

Dette kunne vi lese i Stavanger Aftenblad dagen etter at Viking vant 2-0 (Trygve Johannessen og Inge Valen) i Molde for førtifem år siden, altså i 1974, og langt på vei sikret sitt tredje strake seriegull.

Nå skal vi ikke gå oss vill i nostalgien – slapp av. Men det med "arbeidsseier" og "helhjertet innsats av samtlige spillere", er beskrivelser man kjenner igjen fra Viking anno 2019, og er det noe som må til mandag kveld, så er det hardt arbeid og full innsats.

For dette er en kamp man ikke får noe gratis i. Forsvaret til Viking, som til sammen har hele tyve eliteseriekamper fra start i banken, men som har stått frem og leverte varene hittil, får nå brynt seg på noe av det ypperste norsk fotball har av offensiv slagkraft, og blir nødt til å være på sitt beste i samtlige minutter av kampen.

Man må sørge for at midtbanespillerne til Molde ikke får boltre seg i rom med sin kreativitet og gjennombruddskraft. Og så må man være obs på de offensive backene til laget.

Dødball blir også en nøkkel. Her har Molde tungt skyts. Men det kan like gjerne være et offensivt verktøy for Viking, som etter hvert har flere presise bein å sette sin lit til.

Viktigst av alt blir nok å holde nullen så lenge som mulig. Får Molde et tidlig mål kan det bli tøft. Men får Viking et tidlig mål, skal Molde virkelig få slite!

Gullfavoritten – som ikke er uslåelig

Erling Moe og Molde har fått en god start på sesongen, og til tross for et lite skjær i sjøen 16. mai, da de møtte naboen Kristiansund og tapte 2-3 etter å ha ledet 2-0, må man kunne si at forhåndsfavorittene til å ta seriegullet har sett bra ut hittil.

Poengtapene de har hatt (Bodø/Glimt og Kristiansund) har kommet på bortebane. Hjemme har de tidvis sett fryktinngytende ut. Tolv av tolv poeng har det blitt – med den imponerende målforskjellen 11-1. 

Offensivt har Magnus Wolff Eikrem tidvis herjet, og den tidligere utenlandsproffen står med seks mål og to målgivende, mest i Eliteserien.

Ohi Omoijuanfo, som ble hentet fra Stabæk før sesongen, har også levert og står med seks scoringer og én assist så langt.

Molde har i bunn og grunn kvaliteter i alle ledd og til de fleste faser av spillet. Kreativitet og løpsstyke på midtbanen i form av Hestad, Aursnes og Ellingsen. Offensive backer i Haugen og Haraldseid, robuste Bjørnbakk og rutinerte Forren i midtforsvaret. Og helt fremme de to spillerne Eikrem og Ohi som vi allerede har nevnt, som sørger for scoringer og målpoeng.

Rosenborg og Brann var lagene som av mange ble tippet å være de største utfordrerne til Molde når det gjaldt gullet. Så langt har begge de skuffet, den ene mer enn den andre, naturligvis, men det har gitt muligheten til Odd, som nå har kastet seg inn i gullkampen.

Det er med andre ord ikke rom for å slappe av for Molde, selv om de lagene som på papiret så ut som de største utfordrerne, har havnet litt bak.

Heller ikke Viking, som har fem poeng færre med én kamp mindre, er milevis unna Molde poengmessig. Uten at vi skal snakke oss inn i noen gullstrid av den grunn.

Det skal likevel godt gjøres for noen å overliste Molde i kampen om seriegull i år. De har et sterkt lag, spiller fin fotball og har i grunn de beste forutsetninger for å vinne serien.

Man kan si mye positvit om kvalitetene til Vikings motstandere hittil i sesongen, men Molde er den desidert tøffeste så langt.

Men de er på ingen måte uslåelige.

For vi skal ikke lenger tilbake enn til 2016 for å finne sist Viking vant på Aker stadion (møttes ikke i 2018). Det året ble det faktisk to 1-0-seire over moldenserne, da vi fikk sammme resultatet både hjemme og borte.

Og selv om det har blitt noen kraftige smeller der oppe opp gjennom årene, er ikke statistikken så aller verst sett med mørkeblå øyne.

Fra tidligere nevnte 1974 har det blitt spilt 38 kamper mellom de to lagene i Molde. 16 hjemmeseire og 14 borteseire er fasiten.

Tar vi også med at Viking spilte jevnt borte mot Odd, da det ble et knepent 0-1 tap i Skien, et lag som ikke kan være så mye dårligere enn Molde, om dårligere i det hele tatt, så ser vi at det er fullt mulig å få seg noe fra Molde by for dette Viking-laget.

Se opp for

Eirik Hestad, Kristoffer Haraldseid og Martin Ellingsen. 

SLIK STARTET DE FORRIGE KAMP (4-2-3-1):

Andreas Linde – Kristoffer Haraldseid, Martin Bjørnbakk, Vegard Forren, Ruben Gabrielsen – Fredrik Aursnes, Fredrik Sjølstad – Eirik Hestad, Martin Ellingsen, Erling Knudtzon – Ohi Omoijuanfo

Statistikk og info

 
FEM SISTE Molde
Kristiansund - Molde 3-2
Molde - Mjøndalen 1-0
Haugesund - Molde 1-2
Eide og Omegn - Molde 0-5 (NM)
Molde - Rosenborg 3-0

 

FEM SISTE VIKING 
Viking - Stabæk 3-0
Strømsgodset - Viking 0-0
Viking - Vålerenga 1-1
Frøyland - Viking 1-3 (NM)
Ranheim - Viking 5-2
 
Spilt S Vunnet V Uavgjort U Tap T + - +/- Poeng P Form
1 Brann Brann 5 4 0 1 10 8 2 12 T V V V V
2 Bodø/Glimt Bodø/Glimt 4 3 1 0 9 2 7 10 V V U V
3 Fredrikstad Fredrikstad 5 3 1 1 8 2 6 10 V T V V U
4 Viking Viking 5 3 1 1 16 11 5 10 T V V V U
5 Rosenborg Rosenborg 4 3 1 0 5 1 4 10 V V V U
6 Sarpsborg 08 Sarpsborg 08 4 2 1 1 8 5 3 7 V U V T
7 Vålerenga Vålerenga 5 2 1 2 6 6 0 7 V U T T V
8 Strømsgodset Strømsgodset 5 2 0 3 11 8 3 6 T V T T V
9 Sandefjord Fotball Sandefjord Fotball 4 2 0 2 7 6 1 6 T V T V
10 Kristiansund Kristiansund 5 2 0 3 7 10 -3 6 T V T V T
11 Tromsø Tromsø 4 1 1 2 8 10 -2 4 V T T U
12 Bryne Bryne 4 1 0 3 6 7 -1 3 T T V T
13 KFUM KFUM 4 1 0 3 5 10 -5 3 V T T T
14 HamKam HamKam 4 1 0 3 4 11 -7 3 V T T T
15 Molde Molde 4 0 2 2 2 7 -5 2 T T U U
16 Haugesund Haugesund 4 0 1 3 1 9 -8 1 T T T U

 

FLEST SCORINGER Molde
– Magnus Wolff Eikrem og Ohi Omoijuanfo
– Syv spillere

 

FLEST SCORINGER Viking
– Krisitian Thorstvedt
– Tommy Høiland
– Ylldren Ibrahimaj og Zymer Bytyqi

 

FLEST MÅLGIVENDE Molde
– Eirik Hestad
– Magnus Wolff Eikrem og Fredrik Aursnes
– Seks spillere
 

 

FLEST MÅLGIVENDE VIKING 
– Ylldren Ibrahimaj
– Fem spillere

 

FANTASY TOPP TRE Molde
71 poeng – Magnus Wolff Eikrem
49 poeng – Ohi Omoijuanfo
43 poeng – Kristoffer Haraldseid

 

FANTASY TOPP TRE VIKING 
46 poeng – Kristian Thorstvedt
41 poeng – Ylldren Ibrahimaj
39 poeng – Iven Austbø

 

SPILLERSTATUS 

Viking: Axel Óskar Andrésson og Runar Hove er langtidsskadde. Johnny Furdal trener med ball, men har ennå et stykke igjen før han er kampklar. Zlatko Tripic står over på grunn av tre gule kort. Tommy Høiland er i faresonen med sine tre gule.

Molde: Ifølge Eurosport er Fredrik Sjølstad usikker, mens Mathis Bolly, Etzaz Hussain, Eirik Ulland Andersen og vår gode venn Kristoffer Haugen alle er ute med skade.

KORTSTOKKEN Molde
2 gule – Mattias Moström, Ohi Omoijuanfo, Ruben Gabrielsen og Martin Bjørnbakk
1 gult – Åtte spillere

 

KORTSTOKKEN VIKING 
4 gule – Zlatko Tripic 
1 rødt – Usman Sale 
3 gule – Tommy Høiland 

 

SISTE MØTER 
Viking - Molde 2-3 (2017)
Molde - Viking 3-2 (2017)
Viking - Molde 1-0 (2016)
Molde - Viking 0-1 (2016)
Molde - Viking 4-1 (2015)
Viking - Molde 3-0 (2015, NM)
Viking - Molde 2-1 (2015)
Viking - Molde 1-2 (2014)
Molde - Viking 4-1 (2014, NM)
Molde - Viking 1-0 (2014)

 

Statistikken er hentet fra nifs.no og altomfotball.no

9. SERIERUNDE 
19.05 KL. 18.00 
Strømsgodset – Tromsø 3-1
Haugesund – Kristiansund 0-0
Lillestrøm - Odd 0-3
Rosenborg – Mjøndalen 3-2
Sarpsborg – Ranheim 1-3
KL. 20.00

Bodø/Glimt - Brann 1-2

Mandag 20.05 kl. 19.00

Molde - Viking

Få med deg kampen 

Tilreisende supportere kan finne informasjon om Aker stadion ved å følge linken under.

Kampen vises også på TV-kanalen MAX, og kan høres på radiokanalen NRK Sport.

Annonse fra Eliteserien: